• تهران، خیابان ظفر، خیابان مصدق (نفت) شمالی، کوچه دامغانی، پلاک۳۸، واحد ۲
  • ۰۹۱۲۱۹۳۲۴۲۸ || ۰۲۱۲۲۲۲۱۸۶۷ || ۰۲۱۲۶۴۱۳۷۶۳
  • تهران، خیابان ظفر، خیابان مصدق (نفت) شمالی، کوچه دامغانی، پلاک۳۸، واحد ۲
  • ۰۹۱۲۱۹۳۲۴۲۸ || ۰۲۱۲۲۲۲۱۸۶۷ || ۰۲۱۲۶۴۱۳۷۶۳ ||

کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری

کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری بزرگترین مرجع رسیدگی به تخلفات ساختمانی است که از سه عضو اصلی شامل نماینده دادستان، نماینده شورای شهر، نماینده فرمانداری و یک نماینده از شهرداری که حق رأی ندارد تشکیل می‌شود.
به‌موجب این کمیسیون صاحبان املاک و اراضی واقع در محدوده و حریم شهرها برای هرگونه احداث بنا و عملیات ساختمان ملزم به اخذ پروانه هستند در غیر این صورت از فعالیت آن‌ها جلوگیری به عمل خواهد آمد شهرداری‌ها صلاحیت بررسی به تخلفات ذیل را مطابق ماده ۱۰۰ قانون شهرداری دارند:
۱- احداث بنا بدون پروانه
۲- عدم احداث پارکینگ یا غیرقابل استفاده بودن آن
۳- تجاوز به معابر شهری
۴- تراکم اراضی
۵- عدم استحکام بنا
۶- عدم رعایت اصول فنی و بهداشتی و شهرسازی
۷- تغییر کاربری در صورت صدور رأی قطعی از سوی کمیسیون شهرداری اشخاص می‌توانند در دیوان عدالت اداری به آن رأی شکایت کرد و با اخذ دستور موقت از دیوان عدالت اداری مانع اجرای حکم از سوی شهرداری شوند، وکلای با تجربه ما می‌توانند شما را در انجام امور کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری و نحوه مراجعه و تقدیم دادخواست به دیوان عدالت اداری یاری نمایند.

کمیسیون ماده صد شهرداری

کمیسیون ماده صد شهرداری را می‌توان مرجع اصلی و رسمی برای رسیدگی به تخلفات ساختمانی و ساخت سازهای شهری به لحاظ ضوابط و قواعد شهرسازی و نکات ایمنی آن به شمار آورد.

شهروندانی که در حوزه ساخت و ساز فعالیت می‌کنند با ارتکاب هرگونه خلاف در حوزه ساختمان سازی به این کمیسیون ارجاع خواهند شد. تا خلافشان در آن رسیدگی شود.
کمیسیون ماده صد شهرداری شامل چندین تبصره بوده و بندهایی را در بر می‌گیرد. که ممکن است شما با این بندها و تبصره‌ها به میزان کافی آشنایی نداشته باشید. و بخواهید به حوزه ساخت و ساز نیز وارد شوید.

پس لازم است پیش از اقدام به این کار با بهترین وکیل کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری مسعود اسلامی مهر رییس موسسه حقوقی داوری بین الملل صلح صدار مشورت کرده. و راهنمایی‌های مورد نیاز را دریافت کنید تا خلافی مرتکب نشوید. در این مقاله به ارائه مطالبی درباره کمیسیون ماده صد شهرداری خواهیم پرداخت و برخی از مهمترین
بندها و نحوه اعتراض به آن را مرور و بررسی خواهیم کرد.

پس اگر شما هم به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید با ما همراه باشید.

کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری

کمیسیون ماده صد چیست؟

کمیسیون ماده صد چیست؟ (آشنایی با قوانین و بندهای کمیسیون)
بر اساس ماده ۱۰۰ قانون شهرداری، مالکان زمین‌ها و املاکی که در محدوده شهری واقع شده‌اند باید پیش از اقدام به ساخت و ساز جواز آن را از شهرداری دریافت نمایند. شهرداری نیز موظف است از طریق ماموران خود از عملیات‌های ساخت و ساز بدون پروانه و یا دارای تخلف جلوگیری به عمل آورد.
به طور کلی و با وقوع برخی از تخلفات، کمیسیون ماده صد شهرداری تشکیل می‌شود. از جمله این موارد می‌توان به احداث بنا بدون پروانه و یا مجوز ساخت اشاره کرد و یا احداث ساختمان خارج از پروانه و یا مازاد بر آن را نام برد. عدم احداث پارکینگ و یا غیر قابل استفاده بودن آن نیز باعث می‌شود این کمیسیون تشکیل شود.
تجاوز به معابر شهری، استحکام نداشتن ساختمان، عدم رعایت نکات و قوانین فنی و بهداشتی و شهرسازی در ساخت و ساز، تغییر کاربری غیر مجاز ملک، تخلفات مهندس ناظر ساختمان و…. از دیگر مواردی هستند که برای آن‌ها کمیسیون ماده صد شهرداری تشکیل می‌گردد.

اعضای این کمیسیون نماینده دادگستری، نماینده شورای شهر، نماینده فرمانداری و نماینده شهرداری هستند. از این میان نماینده شهرداری از حق رای برخوردار نشده و تنها دلیل حضور او در این کمیسیون ادای توضیحات است.

نحوه اعتراض به رای کمیسیون

پس از ورود یک پرونده به کمیسیون ماده ۱۰۰ رای به تخریب بنا صادر خواهد شد و یا جریمه‌هایی برای متخلف در نظر گرفته می‌شود. مواردی نیز وجود دارند که رای صادر شده از جانب کمیسیون را نقض می‌نمایند.
از مهمترین دلایل نقض آرای تخریب و جریمه این کمیسیون می‌توان به عدم ارجاع امر به کارشناس، تبعیض در مورد رای تخریب، عدم جلوگیری از تخلف ارتکابی توسط شهرداری، عدم ابلاغ فرم خلاف جهت دفاع، عدم توجه به قابلیت و امکان اجرای رای تخریب اشاره کرد.
این امکان هم وجود دارد که کمیسیون بدوی رای به جریمه صادر کند و شخص به آن اعتراض نماید و کمیسیون تجدید نظر رای به تخریب صادر کند و در واقع تشدید رای جریمه به رای تخریب در مرحله تجدید نظر صورت بگیرد. در این شرایط نیز رای قابل نقص خواهد بود.

وکیل کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری در تهران

وکیل کمسیون ماده ۱۰۰ شهرداری در تهران با موسسه حقوقی صلح صدرا

با صدور رای خارج از صلاحیت کمیسیون، مجهول بودن ضرایب تعیینی، مطالبه وجه مازاد بر میزان مقرر شده و قانونی، تعیین دو جریمه برای یک تخلف و…. نیز می‌توان رای صادر شده توسط این کمیسیون را مورد اعتراض قرار داد.
مهلت اعتراض به رای صادر شده در دیوان عدالت اداری سه ماه پس از تاریخ ابلاغ رای قطعی کمیسیون به شخص و یا قطعیت رای خواهد بود. برای اعتراض به رای این کمیسیون باید در ابتدا بهترین وکیل ملکی در تهران، مسعود اسلامی مهر از وکلای با تجربه و خوش سابقه موسسه حقوقی داوری بین الملل صلح صدرا یک دادخواست تنظیم نماید و آن را به دفاتر خدمات قضایی ارسال کند.
در این دادخواست شهرداری محل طرف شکایت قرار خواهد گرفت و موضوع شکایت و خواسته نیز درج خواهد شد تا در دیوان عدالت اداری به آن رسیدگی شود. جلسه رسیدگی به رای کمیسیون در این دیوان به شکل غیر حضوری است. یعنی در واقع جلسه‌ای تشکیل نشده و دادخواست شما به شهرداری طرف شکایت ابلاغ می‌گردد.

۰۲۱۲۲۲۲۱۸۶۷

۰۲۱۲۶۴۱۳۷۶۶ 

۰۲۱۲۶۴۱۳۱۱۲

۰۲۱۲۶۴۱۳۷۶۳

info@solhesadra.com

تهران، خیابان ظفر، خیابان مصدق (نفت) شمالی، کوچه دامغانی، پلاک۳۸، واحد ۲

وکیل ملکی در تهران

وکیل کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری در تهران

شرح شکایت شما باید کاملاً شفاف و جامع بوده و نشانی از زیاده‌گویی در آن به چشم نخورد.

به همین دلیل استفاده از خدمات بهترین وکیل ملکی در تهران ضرورت دارد تا به اندازه کافی شما را راهنمایی کند.نحوه دفاع در کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری در صورتی که رای صادر شده در کمیسیون ماده صد شهرداری مورد اعتراض قرار بگیرد، رسیدگی به اعتراض‌ها به کمیسیونی دیگر ارجاع داده خواهد شد.

که اعضای آن با اعضای کمیسیون ماده ۱۰۰ تفاوت دارند. شما می‌توانید متن دفاعیه خود را به صورت انفرادی تنظیم کنید. و یا این کار را به دست وکیل کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری واگذار کنید.

بهترین وکیل کمیسون ماده ۱۰۰ شهرداری در تهران

شرح شکایت شما باید کاملاً شفاف و جامع بوده و نشانی از زیاده‌گویی در آن به چشم نخورد.

به همین دلیل استفاده از خدمات بهترین وکیل ملکی در تهران ضرورت دارد تا به اندازه کافی شما را راهنمایی کند.نحوه دفاع در کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری در صورتی که رای صادر شده در کمیسیون ماده صد شهرداری مورد اعتراض قرار بگیرد، رسیدگی به اعتراض‌ها به کمیسیونی دیگر ارجاع داده خواهد شد.

که اعضای آن با اعضای کمیسیون ماده ۱۰۰ تفاوت دارند. شما می‌توانید متن دفاعیه خود را به صورت انفرادی تنظیم کنید. و یا این کار را به دست وکیل کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری واگذار کنید.

وکیل کمیسیون ماده ۱۰۰ در تهران

نحوه دفاع در این کمیسیون به این شرح است که باید یک لایحه دفاعیه تنظیم نمایید. که اثبات می‌کند هیچگونه تخلفی در فرایند ساخت و ساز صورت نگرفته است. همچنین باید این نکته را اثبات کنید که از شهرداری منطقه جواز ساخت و ساز خود را دریافت کرده‌اید. و یا املاک و اراضی شما در محدوده شهر و حریم آن واقع شده‌اند.
از آنجایی که رسیدگی به این نوع پرونده‌ها دقت بسیار زیادی لازم داشته و باید مدت زمان کافی نیز صرف شود. پیش از ارسال لایحه دفاعیه به کمیسیون اعتبار آن مورد سنجش و ارزیابی قرار خواهد گرفت. و پس از آنکه احراز صلاحیت دفاعیه صورت پذیرفت در کمیسیون بررسی و پیگیری خواهد شد.

به همین دلیل پیش از تنظیم دفاعیه باید مشخص شود. که میزان تخلف چقدر بوده و اندازه و شدت آن چه اندازه است. برای رسیدگی به این نوع شکایت‌ها دو مرحله وجود دارد که یکی از این مراحل بدوی بوده و مرحله دیگر تجدید نظر است.

بهترین وکیل کمیسون ماده ۱۰۰ در تهران

بعد از آماده سازی و تنظیم نمونه دفاعیه باید به دیوان عدالت اداری مراجعه کنید که مرجع رسیدگی به شکایات کمیسیون ماده صد شهرداری‌ها است.

هرچند می‌توانید در ابتدا به شهرداری محل خود نیز مراجعه کنید.
انجام این گونه اقدامات به طور حتم به آشنایی با قوانین و بندهای کمیسیون ماده ۱۰۰ وابسته است و افراد بی‌تجربه که در این خصوص هیچگونه تخصصی ندارند نمی‌توانند به راحتی یک لایحه دفاعیه تنظیم کرده و آن را پیگیری نمایند.
به همین دلیل کمک گرفتن از بهترین وکیل کمیسیون ماده صد شهرداری مسعود اسلامی مهر که تاکنون پرونده‌های زیادی را با موفقیت پشت سر گذاشته ضروری به نظر می‌رسد.

تا هزینه‌های بسیار بالای تخریب و یا جریمه آن به شما تحمیل نشود.