• تهران، خیابان ظفر، خیابان مصدق (نفت) شمالی، کوچه دامغانی، پلاک۳۸، واحد ۲
  • ۰۹۱۲۱۹۳۲۴۲۸ || ۰۲۱۲۲۲۲۱۸۶۷ || ۰۲۱۲۶۴۱۳۷۶۳
  • تهران، خیابان ظفر، خیابان مصدق (نفت) شمالی، کوچه دامغانی، پلاک۳۸، واحد ۲
  • ۰۹۱۲۱۹۳۲۴۲۸ || ۰۲۱۲۲۲۲۱۸۶۷ || ۰۲۱۲۶۴۱۳۷۶۳ ||

خرید و فروش زمین کشاورزی قولنامه ای

خرید و فروش زمین کشاورزی قولنامه‌ای، اوقافی و بنچاقی با دغدغه‌های خاصی همراهی می‌کند و شرایط و نکاتی هم دارد.

اگر به شرایط خرید و فروش این زمین‌ها دقت نداشته باشید و چنین اسناد و اوراقی را امضا نمایید با دردسرها و مشکلات فراوانی روبرو خواهید شد. به همین دلیل توصیه می‌شود پیش از هرگونه اقدامی در رابطه با این زمین‌ها با موسسه حقوقی داوری بین‌الملل صلح صدرا با مدیریت مسعود اسلامی مهر تماس حاصل کرده و با بهترین وکیل ملکی در تهران گفتگو کنید تا مجبور به پرداخت خسارات مادی و معنوی فراوان نشوید.

شرایط خرید و فروش زمین کشاورزی قولنامه‌ای با وکیل ملکی

در این مقاله به ارائه مطالبی درباره شرایط خرید و فروش زمین کشاورزی قولنامه‌ای، اوقافی و بنچاقی خواهیم پرداخت و هر آنچه راجع به اراضی باید دانست را مطرح خواهیم کرد. پس اگر شما هم به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید با ما همراه باشید.

خرید و فروش زمین کشاورزی قولنامه‌ای با نکات خاصی همراه است و مراحلی هم دارد. یکی از مهمترین نکاتی که باید در خصوص این اراضی به آن دقت کنید اطمینان یافتن از صحیح بودن موضوع مورد معامله و سپس مکتوب کردن و امضا نمودن قول و قرار و قولنامه است. حواستان باشد که زمین مورد نظر در رهن بانک و یا مکان دیگر نباشد. این امکان وجود دارد که زمین مورد معامله شما مشاع باشد. در این صورت باید تمامی وراث قانونی و یا وکلای آن‌ها قولنامه را امضا کنند. در صورتی که می‌خواهید زمین کشاورزی قولنامه‌ای را از یک فرد میانسال خریداری کنید. در ابتدا مطمئن شوید که وی سلامت روانی دارد.

خرید و فروش زمین کشاورزی قولنامه ای -صلح صدرا

بهترین وکیل اراضی در تهران

از سوی دیگر پیش از آنکه زمین به صورت رسمی به نام شما ثبت شود وجه را کامل پرداخت نکنید. در هنگام خرید و فروش زمین کشاورزی قولنامه‌ای بهتر است با بهترین وکیل اراضی در تهران، مسعود اسلامی مهر به گفتگو بپردازید و یا هرگونه پرداخت مبلغ را مکتوب کنید.

پیش از خرید در ابتدا شمال، جنوب، شرق و غرب یعنی جهات چهارگانه ملک مورد نظرتان را بررسی کرده و به نقشه تفکیکی آن دقت داشته باشید.

شرایط خرید و فروش زمین کشاورزی قولنامه‌ای

شرایط خرید و فروش زمین کشاورزی قولنامه‌ای، اوقافی و بنچاقی تا حد زیادی به طرفین معامله کننده
بستگی دارد. حواستان به این نکته هم باشد که با عدم رعایت برخی از نکات، قوانین و شرایط اثر قانونی آن از بین خواهد رفت.
به همین دلیل توصیه می‌شود افرادی که تمایل دارند به نگارش و امضای این نوع قراردادها اقدام نمایند در ابتدا اطلاعات دقیقی در این باره به دست آورند و یا با یک وکیل اراضی در تهران که به اندازه کافی در این زمینه صاحب تخصص، مهارت و تجربه است مشورت کنند.
پیش از خرید و فروش زمین کشاورزی قولنامه‌ای، اوقافی و بنچاقی باید در مورد ملک مورد معامله به خوبی استعلام کرده و از چندین نفر پرس و جو کنید. بهترین اقدام برای استعلام زمین کشاورزی قولنامه‌ای، کسب اطلاعات کافی و کامل در رابطه با آن از دهیار روستا، شورا و اهالی قدیمی است.
بعد از این کار باید از اداره جهاد کشاورزی برای انتقال سند استعلامات لازم را انجام دهید. در این صورت اگر ملک مورد نظر شما مشکل حقوقی و قانونی داشته باشد متوجه خواهید شد.

نحوه تبدیل کاربری زمین کشاورزی قولنامه‌ای

در سال ۱۳۷۴ و به منظور حفظ زمین‌‌های کشاورزی از تغییر کاربری و تداوم بهره برداری از آن‌ها قانونی با عنوان قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها به تصویب رسیده است تا از تغییر کاربری این زمین‌ها جلوگیری به عمل آید.
به این ترتیب در حال حاضر درخواست‌های تغییر کاربری زمین کشاورزی به مسکونی و یا به سازی روستا، به محدوده روستایی و خارج از شهر اختصاص دارد.
پس پیش از خرید و فروش زمین کشاورزی و اقدام به تغییر کاربری آن، استفاده از خدمات وکیل اراضی در تهران ضرورت و اهمیت دارد. چراکه این دسته از وکلا با آشنایی کامل و تسلط به محل مورد نظر شما می‌توانند به دقت راهنمایی‌تان کنند. در روستاهایی که فاقد طرح‌های هادی و یا به سازی هستند فقط محدوده مسکونی موجود در روستا ملاک عمل قرار خواهد گرفت. به طور کلی و مطابق با قانون، تغییر کاربری زمین کشاورزی قولنامه‌ای و باغ‌ها به طور کامل ممنوع است. به جز در موارد ضروری که آن هم بر عهده کمیسیونی است که در آن نمایندگان وزارتخانه
کشاورزی، مسکن و شهرسازی، سازمان حفظ محیط زیست، استانداری و…. حضور دارند.

کمسیون خرید و فروش زمین کشاورزی قولنامه ای

این کمیسیون، استانی بوده و زیر نظر وزارت کشاورزی تشکیل می‌شود. در مواردی که مالکین موفق به دریافت مجوز تغییر کاربری می‌شوند باید چیزی در حدود ۸۰ درصد از قیمت روز زمین مورد نظر را بابت عوارض پرداخت کنند.
اما اگر مالکین کم درآمد باشند. و برای سکونت شخصی خود در مساحت کوچک کار ساخت و ساز را انجام دهند. باید مطابق با ضوابطی اقدام کنند که وزارت کشاورزی تعیین کرده است. تغییر کاربری در مورد نیازهای بخش کشاورزی و دامی نیز قواعد و عوارض مخصوص به خود را دارد. پس برای درخواست تغییر کاربری زمین کشاورزی قولنامه‌ای باید در ابتدا درخواست کتبی خود را به همراه مدارک مورد نیاز به دبیرخانه کمیسیون سازمان کشاورزی استان خود ارائه دهید تا به آن رسیدگی شود.

شرایط گرفتن سند برای زمین کشاورزی

یکی از مهمترین شرایط گرفتن سند برای زمین کشاورزی در اختیار داشتن مدرک قولنامه‌ای و یا سند مشاعی است. برای دریافت این سند به چند مدرک نیز نیاز دارید که عبارتند از کپی سند مالکیت زمین، در اختیار داشتن قولنامه، سند مشایی متقاضی سند رسمی، نقشه زمین و…
پس از فراهم کردن این اسناد باید فرم درخواست را در سامانه پر کرده و از مدارک خود یک پرینت دریافت نمایید. سپس آن را از طریق پست سفارشی به واحد ثبت ارسال نمایید تا یک کد ۲۰ رقمی رهگیری از دفتر پست دریافت کنید.
با دریافت این کد وارد سامانه شده و آن را به درخواست خود بیفزایید تا تقاضایتان تکمیل گردد. در پایان این مراحل شماره پرونده خود را دریافت کرده و می‌توانید با طی کردن مراحل قانونی توسط اداره ثبت سند رسمی خود را دریافت نمایید.

شرایط ساخت و ساز در زمین کشاورزی قولنامه‌ای

برای ساخت یک ملک در زمین زراعی باید مدارک مربوط به آن را در اختیار داشته و کاربری آن را بدانید. نوع کاربری زمین کشاورزی توسط شهرداری و سازمان‌های مربوط مشخص شده است. پس از این سازمان‌ها استعلام دریافت کنید.
یکی از مهمترین شرایط ساخت و تغییر کاربری این زمین‌ها مراجعه به اداره جهاد کشاورزی و ارائه درخواست تغییر کاربری به همراه مدارک است تا درخواست شما در کمیسیون این اداره بررسی شود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.